Skip to content

Wielka śmiertelność: intymna historia czarnej śmierci, najbardziej niszczycielska zaraza wszechczasów

1 rok ago

677 words

To jest prawdziwa historia zabójcy. W połowie XIV wieku zabójca wyłonił się z centralnej Azji i przeniósł się na zachód do miast śródziemnomorskiej Europy. W ciągu niespełna pięciu lat, w czasach, w których najszybszym środkiem transportu był koń, zabójca objął całą Europę, od Morza Śródziemnego po północny Atlantyk i Wyspy Brytyjskie po Rosję. Ponad jedna trzecia ludności Europy zmarła, w wyniku czego społeczeństwo europejskie uległo głębokim zmianom. Najeźdźca nie był ludzką armią – był to mikroorganizm Yersinia pestis. Chociaż echa tych wydarzeń wciąż są u nas, niewielu dzisiaj rozważa lub ma pojęcie o skutku, jaki może mieć epidemia chorób zakaźnych, takich jak dżuma na społeczeństwo. John Kelly napisał fascynującą historię zamiatania Y. pestis w całej Europie. Wielka śmiertelność brzmi jak powieść – powieść wojenna. Jednak nie jest to powieść. Jest to historia bardzo dobrze zbadana i dobrze napisana.
Książka wyszczególnia zmiany spowodowane przez Czarną Śmierć i sposób, w jaki zmieniały bieg historii. Kelly maluje obraz życia w czasach zarazy, podając szczegóły na temat kultury europejskiej i tego, jak żyją i umierają ludzie dotknięci zarazą. Zapewnia czytelnikowi jasne zrozumienie, w jaki sposób rozprzestrzenianie się zabójcy przenosi się w całej Europie – bez względu na wiek, płeć i status społeczny – oraz w jaki sposób ludzie zareagowali. Przedstawia również medyczne teorie i przemyślenia na temat czasów i sposobów, w jakie przedstawiciele zawodów medycznych reagowali na tego nieznanego zabójcę, którego nie byli w stanie kontrolować.
Chociaż jest to książka o przeszłości, o tym, jak zaraza dotknęła Europę i jak społeczeństwo odzyskało tę apokalipsę, ma poważne implikacje w naszych niespokojnych czasach, kiedy termin broń masowego rażenia ma prawdziwe znaczenie. Społeczeństwo zachodnie starzeje się i, jak zauważa Kelly, społeczeństwo po śmierci Czarnych Śmierci było również starym społeczeństwem . Nie było wystarczająco dużo młodych dorosłych, aby utrzymać infrastrukturę, a zatem było mnóstwo ludzi, którzy przeżyli, otoczeni przez nieużywane pola niezmienione ogrodzenia,. . . nad wszystkim był przytłaczający odgłos ciszy. W latach pięćdziesiątych planiści Zimnej Wojny wykorzystali Czarną Śmierć jako model tego, jak społeczeństwo radzi sobie i odzyskuje po ataku broni masowego rażenia, takiej jak bomba atomowa.
Zrozumienie przeszłości pomoże nam zaplanować przyszłość. Program biologicznej walki byłego Związku Radzieckiego wybrał Y. pestis jako jedną z głównych broni. Radzieccy naukowcy włożyli wiele wysiłku w zbrojenie dżumy i wyprodukowali mnóstwo aerosolizowalnych Y. pestis broni. Taka wiedza z pewnością nie zniknęła wraz z rozpadem Związku Radzieckiego. Ponadto niektóre szczepy Y. pestis są naturalnie odporne na antybiotyki.
Czy Czarna Śmierć może się powtórzyć. Chociaż nie istnieje żadna szczepionka przeciwporostowa zatwierdzona przez Food and Drug Administration ani żaden amerykański sojusznik nie zatwierdził takiej szczepionki, wybuch epidemii – nawet jednego z opornych na antybiotyki Y. pestis – mógłby zostać powstrzymany za pomocą odpowiednich środków zdrowia publicznego. Jednak powstrzymanie wymagałoby specjalistycznych lekarzy.
Ta książka spodoba się szerokiej publiczności, od osób interesujących się historią chorób zakaźnych po tych, którzy lubią czytać powieści historyczne Prawda jest obca i często bardziej interesująca niż fikcja. Jedyne zastrzeżenia, jakie niektórzy czytelnicy mogą mieć na temat tej książki, to fakt, że John Kelly nie jest pisarzem medycznym, nadużywa pewnych terminów medycznych i że napisał książkę w stylu powieści wojennej, a Y. pestis został przedstawiony jako atakujący. armia. Jednak nie uważam tych funkcji za wady. Podobał mi się i dowiedziałem się z tej książki. To jest książka warta czytania.
Raymond J. Dattwyler, MD
New York Medical College, Valhalla, NY 10595
[email protected] edu
[hasła pokrewne: hbs antygen cena, ciekawe choroby genetyczne, badania kliniczne w polsce ]
[hasła pokrewne: butiqjula, nfz olsztyn sanatoria lista oczekujących, mazowieckie centrum neuropsychiatrii ]

0 thoughts on “Wielka śmiertelność: intymna historia czarnej śmierci, najbardziej niszczycielska zaraza wszechczasów”