Skip to content

Prowadzenie pod ostrzałem: czterech amerykańskich lekarzy i ich walka o życie jako jeńców japońskich, 1941-1945

10 miesięcy ago

657 words

Jest to historia czterech oficerów medycznych Marynarki Wojennej, którzy zostali schwytani przez Japończyków na Filipinach na początku II wojny światowej. Autorem jest syn Murraya Glusmana, jednego z więźniów. Przydział czasopisma był okazją do podróży syna na Filipiny w towarzystwie ojca w 2001 roku. Ta podróż doprowadziła ojca do niechęci do mówienia o wojnie i odpowiadania na pytania syna. Na Filipinach odwiedzili miejscówki, w których podawał się dr Glusman i gdzie został on uwięziony. Zainspirowany autor nawiązał kontakt z kolegami medycznymi jego ojca i innymi osobami zaangażowanymi w wojnę, w tym z Japończykami, w celu zbadania tej książki. Po drodze zapoznał się z dużą ilością informacji o różnych aspektach II wojny światowej, a także o chorobach i praktyce medycznej i chirurgii w marynarce wojennej USA i japońskich obozach jenieckich. Na początku tej książki dowiadujemy się o zróżnicowanej sytuacji rodzinnej i zawodowej tych czterech oficerów oraz o okolicznościach, które przywiodły ich na Daleki Wschód przed wojną. Ich doświadczenia w bitwach o Bataan i Corregidor przygotowały scenę na lata w niewoli. Marsz śmierci Bataan, kwiecień 1942 r. AP / Wide World Photos.

Więźniowie byli narażeni na przeludnienie, nieodpowiednią żywność i urządzenia sanitarne, skrajne temperatury, ciężką pracę, brak odzieży, obuwia i nakryć głowy, a także okrucieństwo i uporczywe publiczne upokorzenia. Przetrwanie często zależało od umiejętności kradzieży, przemycania i ukrywania przedmiotów. W takim środowisku kilku mężczyzn ukradło lub poinformowało innych współwięźniów. Ciągła walka była dla niektórych mężczyzn zbyt duża. W obliczu tych wszystkich trudności lekarze musieli chronić żywność i bezpieczeństwo swoich pacjentów. Braki wszystkiego, w tym leków, instrumentów i przedmiotów, takich jak gaza, skomplikowały pracę lekarzy, którzy radzili sobie z chorobami, urazami i ranami. Sytuacja doprowadziła również do improwizacji i eksperymentów.
Amerykańska kampania powietrzna przeciwko Japonii przyśpieszyła w 1945 r., Aw książce o bombardowaniu Tokio i Kobe oraz o próbach poradzenia sobie z nią znajdują się opisy graficzne. Kobe był miejscem obozu, w którym przetrzymywano trzech oficerów medycznych marynarki wojennej. Kiedy wojna się skończyła, amerykańscy lekarze obawiali się, że wielu więźniów umrze, zanim do obozów dotrze odpowiednia żywność i opieka medyczna. Murray Glusman odegrał ważną rolę w przedstawieniu tych faktów amerykańskim władzom. Ale wyzwolenie nie zakończyło całego cierpienia. Później, na statku szpitalnym, inni lekarze z marynarki wojennej zastanawiali się, dlaczego tak wielu byłych więźniów miało obrzęki, ale żaden z nich nie zapytał Glusmana ani jego kolegów o zdrowie swoich towarzyszy. Ostatnio wyzwoleni mężczyźni mogli stać godzinami w liniach chowskich.
Ostatnia część książki dotyczy powrotu trzech lekarzy do swoich domów i bliskich oraz do dalszej kariery. Wielu weteranów II wojny światowej, w tym ci, którzy znosili niewolę, miało coś, co później nazwano zespołem stresu pourazowego. Jednak brak wiarygodnych informacji na temat stanu przed 1950 rokiem i braku wspólnego języka sprawił, że psychoanalitycy, którzy traktowali tych mężczyzn, mieli mieszane wyniki Minęło ponad pół wieku, zanim Murray Glusman zdołał omówić swoje doświadczenia. Badanie i pisanie o wojnie ojca również zmieniło Johna Glusmana.
Wielu Amerykanów nie lubi pamiętać o bitwach, które przegrały i popełnionych błędów. Takie nastroje wpłynęły na decyzje wojskowe, dyplomatyczne i legislacyjne, które negatywnie wpłynęły na jeńców wojennych i tych, którzy przeżyli klęski. Autor przedstawił poruszające, pouczające i dobrze udokumentowane sprawozdanie z aspektów II wojny światowej, które często są pomijane podczas uroczystości upamiętniających. Gorąco polecam tę książkę.
Harold D. Langley, Ph.D.
Smithsonian Institution, Washington, DC 20560
[email protected] com
[przypisy: nfz olsztyn sanatoria lista oczekujących, centrum rehabilitacji warszawa, ornitoza u gołębi ]
[podobne: kwas glikolowy apteka, duomox, eurokadra ]

0 thoughts on “Prowadzenie pod ostrzałem: czterech amerykańskich lekarzy i ich walka o życie jako jeńców japońskich, 1941-1945”

  1. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: kurs makijażu permanentnego[…]