Skip to content

Dr Noguchis Journey: Life of Medical Search and Discovery

1 rok ago

710 words

Chociaż w języku japońskim opublikowano ponad 100 biografii Hideyo Noguchi (1876-1928), książka ta jest pierwszą przetłumaczoną na język angielski. Jako japoński mikrobiolog i immunolog, uważam, że Peter Durfee wyprodukował doskonałe tłumaczenie tej kroniki życia Noguchi, która została oryginalnie napisana w języku japońskim przez Atsushi Kita i opublikowana w Japonii w 2003 roku. Hideyo Noguchi. Dzięki uprzejmości Kodansha International.

Noguchi jest szeroko znany w Japonii jako jeden z największych w kraju naukowców medycznych. W rzeczywistości został on niedawno uhonorowany ponownie, gdy rząd przedstawił swój portret na nowej wersji najbardziej rozproszonego rachunku 1000 jenów. Doskonałe badania Noguchi i niezwykłe wyniki, które osiągnął, nie są tak dobrze znane poza Japonią, jak powinny, a ta książka powinna pomóc w naprawie tej sytuacji. Kita przekazuje entuzjazm i pasję, które Noguchi odczuwał w swojej pracy, i podaje fascynujący opis swojego pełnego wrażeń życia. Jestem pewien, że czytelnicy tej książki poczują silny podziw i szacunek dla niezwykłego charakteru i kariery Noguchi.
Bakteriologia dokonała niezwykłych postępów, głównie w Europie, pod koniec XIX wieku dzięki wysiłkom pionierów takich jak Louis Pasteur (1822-1895) i Robert Koch (1843-1910), którzy stali się znani jako łowcy mikrobów . Doskonałe wyniki Noguchi osiągnięty podczas pracy w Stanach Zjednoczonych uczynił go członkiem szeregów tych myśliwych. Prawdopodobnie najlepiej pamięta o odkryciu Treponema pallidum, patogenu kiły, w mózgu pacjenta z kiłą mózgową. Simon Flexner, pierwszy dyrektor Instytutu Badań Medycznych Rockefellera (obecnie znany jako Uniwersytet Rockefellera), który był mentorem Noguchi od czasu, gdy był na Uniwersytecie Pensylwanii w Szkole Medycznej przez jego pobyt w Instytucie Rockefellera, powiedział, że Noguchi był jak człowiek opętany, nie myśląc o pracy przez całą noc przez wiele dni. Rzeczywiście, był znany badaczom wokół niego jako ludzkie dynamo .
Przez ostatnie 10 lat życia Noguchi poświęcił się badaniu żółtej febry, odwiedzając Ekwador, Meksyk, Peru, Brazylię, Jamajkę i inne kraje w energicznej pogoni za swoimi badaniami. W wieku 50 lat wyjechał ze Stanów Zjednoczonych do Afryki, aby kontynuować pracę nad żółtą febrą. Zmarł rok później, 21 maja 1928 roku, w wieku 51 lat, w Akrze, obecnie stolicy Ghany w Afryce Zachodniej. Przyczyną śmierci była żółta febra, a jego ostatnie słowa brzmiały: Nie rozumiem. Być może, podobnie jak pokonany Santiago w The Old Man and the Sea Hemingwaya, Noguchi śnił o lwach, gdy zanikał.
Następnego dnia w nekrologu w New York Times zatytułowanym Dr. Noguchi nie żyje, męczennik nauki, opisywano go jako znanego na całym świecie bakteriologa, który zmarł wczoraj, ofiarą badań . 15 czerwca 1928 r. W Instytucie Rockefellera odbyło się wspomnienie Noguchiego Japońskie i amerykańskie flagi latające na pół masztu. Noguchi został pochowany na cmentarzu Woodlawn w Bronksie z napisem Poprzez oddanie dla nauki / żył i umarł dla ludzkości na swoim kamieniu nagrobnym.
Noguchi urodził się w ubogiej wiosce, w biednej rodzinie rolniczej W wieku około roku doznał poważnego oparzenia na lewej ręce, a wrażenia, które później uformował w wieku 15 lat, kiedy był operowany na tym oparzeniu przez chirurga, który kształcił się w Stanach Zjednoczonych, doprowadził go do studiować medycyne. Jego rodzice mieli nadzieję, że zostanie rolnikiem, ale jego kontuzja położyła kres tej karierze. Dzięki swojemu niezłomnemu duchowi i niezwykłemu wysiłkowi udało mu się pokonać bariery językowe, edukacyjne i obyczajowe. Czytelnicy tej książki nie mogą nie być pod ogromnym wrażeniem niezwykłego wzrostu Noguchi do najwyższych poziomów międzynarodowej medycyny. Główne prace badawcze Noguchi rozpoczęły się po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych w 1900 roku. Do czasu jego śmierci opublikował blisko 200 artykułów w wielu prestiżowych czasopismach. Jak cytowano w tej książce, Noguchi pozostawił po sobie wiele stwierdzeń, które wciąż nas inspirują, i zakończę tę recenzję jednym z następujących stwierdzeń: Cierpliwość jest czymś trudnym do zniesienia, ale jej owoce są słodkie .
Dr Hiromichi Ishikawa, Ph.D.
Keio University School of Medicine, Tokio 160-8582, Japonia
[email protected] itc.keio.ac.jp
[przypisy: gronkowiec u gołębi, zdjecie rtg zeba, rehabilitacja sportowa warszawa ]
[patrz też: kwas glikolowy apteka, duomox, eurokadra ]

0 thoughts on “Dr Noguchis Journey: Life of Medical Search and Discovery”